Ako si vybrať dobrú správcovskú spoločnosť, vďaka ktorej sa vám bude bývať ľahšie

Určite ste si už všimli, že bývanie nie je len o tom, ako krásne zariadený máte byt či dom, obývaciu stenu a nádhernú kuchynskú linku, ktorú by vám mal každý závidieť. Vašu pozornosť si vyžaduje aj okolie stavby alebo inej konkrétnej nehnuteľnosti, v ktorej bývate.

Ako si vybrať dobrú správcovskú spoločnosť, vďaka ktorej sa vám bude bývať ľahšie
Ako si vybrať dobrú správcovskú spoločnosť, vďaka ktorej sa vám bude bývať ľahšie (Foto: homepro-sprava.sk)

V rodinnom dome je to jednoduchšie, pretože máte pod palcom úplne všetko. V spoločných bytových priestoroch si musíte na tieto a podobné služby prenajať dobrého správcu. Poznáte však jeho kvality a naopak aj slabšie stránky?

Prečo potrebujeme správcu?

Poskytovanie komplexnej správy budov konkrétnym človekom alebo spoločnosťou je nutné z viacerých dôvodov. V prvom rade je to starostlivosť o spoločné priestory, ich údržba, rekonštrukcia a prípadná oprava. Ďalej sa dobrá správa podieľa na správe financií, ktoré zasielate do spoločného fondu, čo je veľmi zodpovedná úloha.

Riadi ekonomickú stránku, dôležité ročné vyúčtovanie nájomného a hospodári tak, aby bolo všetko v maximálnom poriadku. Má na starosti právne veci a rieši prípadné spory, ktoré by mohli v danom bytovom komplexe vzniknúť. Je toho naozaj veľa, a preto je niekedy lepšie, ak vám všetky tieto služby pokryje spoločnosť, ktorá ma na to svoj profesionálny tím. Na jedného človeka toho môže byť niekedy naozaj veľa.

Poskytuje vám vaša správa všetky potrebné služby?

Dobrá správy bytových domov zisťuje aj vašu bezpečnosť, kontroluje stav hasiacich zariadení na každom poschodí a upozorňuje majiteľov bytov na možné porušenie zákona a vyhlášky, ktoré by mohli tento stav ešte viac zhoršiť. Ak vám niektoré veci z tohto stručného zoznamu povinností správy budov chýbajú, mali by ste uvažovať nad jej výmenou, alebo to riešte na najbližšej schôdzi.

Text:PR