Začínate podnikať? Vypracujte si podrobný plán

Začiatky môžu byť rôzne. Ako nováčik možno začínate živnosťou, založením s.r.o.-čky, skúsenejší a odvážnejší si možno trúfnu rovno na založenie firmy v zahraničí. Dnes je veľa možností, ako preniknúť do sveta biznisu. Nech už začínate podnikať akokoľvek, buďte pripravený.

Nech sa už jedná o predaj tovaru alebo služby bez ohľadu na odvetvie podnikania. Bez plánu to nepôjde. Vypracujte si podrobný plán, ktorým smerom sa má váš podnik uberať. Plán by mal zahŕňať úplne všetko, čím viac toho do plánu zahrniete, o tom menej vecí vás neskôr môže zastihnúť v podnikaní nepripravených.

Začínate podnikať? Vypracujte si podrobný plán
Začínate podnikať? Vypracujte si podrobný plán (Zdroj: unsplash.com)

Bez plánu to nepôjde

Majte prehľad, koľko potrebujete investovať do vstupného kapitálu, s akými surovinami budete pracovať, kde ich výhodne zoženiete alebo koľko vás bude stáť prenájom výrobného priestoru, budov, nástrojov, prípadne koľko zamestnancov potrebujete a aké technologické inovácie sú pre váš podnik potrebné. Kvalita vstupných faktorov v istom ohľade predurčuje úspech alebo neúspech firmy, čo sa odrazí vo výsledku výstupných faktorov – konečného produktu a ponuky.

Trh a marketing

V rámci plánu si vypracujte profil vášho zákazníka. Viete, kto je vaša cieľová skupina? Prehliadnuť túto časť vás môže stáť veľa. Nepotrebujete svoj produkt či službu za každú cenu ponúkať všetkým. Dobrým trendom je zadefinovanie zákazníka na základe veku, pohlavia, zájmových oblastí, vzdelania, lokality a ďalších kategórií. Naplánujte si aj spôsob, akým o sebe dáte svojej cieľovej skupine vedieť. Ďalším krokom je spôsob doručenia vašich produktov a služieb. Myslite na to vo svojom pláne ešte pred začatím podnikania a vyhnete sa podstatnej časti problémov a povinností, ktoré by ste inak museli riešiť za pochodu.