6 vecí, do ktorých sa v súčasnosti oplatí investovať – už ste ich vyskúšali?

Možno ste si už položili otázku, do čoho všetkého sa dá investovať. Odpoveďou je, že naozaj takmer do všetkého. Zorientovať sa preto v oblasti výhodných investícií nemusí byť jednoduché. V nasledujúcom článku nájdete niekoľko tipov, do čoho môžete vložiť svoje peniaze, ak ich chcete zúročiť.

6 vecí, do ktorých sa v súčasnosti oplatí investovať - už ste ich vyskúšali?
(zdroj: unsplash.com)

Konzervatívne formy

Prvé, čo si vybavíte, keď sa povie slovo investovanie, sú pravdepodobne akcie. Akcie, alebo cenné papiere, sú overeným a stále aktuálnym spôsobom investovania. Závisia od trhového mechanizmu, čiže ponuky a dopytu na burze cenných papierov. Neexistuje jednoznačný vzorec alebo recept, ktorá akcia vám zarobí najviac, ale existujú pravidlá a princípy, ktoré vám pri investovaní do cenných papierov môžu pomôcť. Druhým najčastejším spôsobom investovania je investovanie do dlhopisov. Ide v podstate o určitý druh akcií, prostredníctvom ktorých poskytujete vydávajúcej spoločnosti úver. Výška výnosu zodpovedá rizikám, ktoré podstúpite. Výhodou dlhopisov je pravidelný finančný tok, s ktorým môžete počítať, pretože je s nimi spojená pravidelná výplata úrokov v závislosti od druhu dlhopisu.

Zarábať kúpením bytu nie je jednoduché

Zabudnúť nesmieme ani na investičné fondy, ktoré patria medzi najpopulárnejšiu formu investovania na Slovensku. Je to zrejme preto, že sú dostupné všetkým. Majú však aj svoje nevýhody, pre ktoré sa skôr oplatí investovať do dlhopisov alebo akcií. K nevýhodám investičných fondov patrí predovšetkým veľmi slabý výnos, poplatky pre toho, kto bude aktívne riadiť váš fond a tiež daňová zrážka pri ich vyplácaní. Investovať určite môžete aj do nehnuteľností, to je tiež jedným z najčastejších spôsobov investovania dostupných rádovo pre každého. Aj keď v súčasnosti trh s nehnuteľnosťami stagnuje, odborníci na investovanie do nehnuteľností sa zhodujú v tom, že zarobíte v čase rastu aj prepadu. Musíte však investovať uvedomelo, to znamená len v prípade, ak sú vopred jasné finančné aj časové podmienky ich neskoršieho predaja, čo nie je také jednoduché. Na takúto investíciu potrebujete rady a pomoc skúsenejších investorov.

Investovanie aj pre bežných ľudí

Najstarším spôsobom investovania je investovanie do komodít. Zlato, striebro a iné vzácne kovy – to ľudia začali za zdroj peňazí považovať už v dávnych dobách. Je však ešte stále natoľko atraktívny aj v súčasnosti? Ak chcete investovať do zlata alebo iných komodít, musíte ísť opäť na burzu. Najlepšia je v tomto prípade tá americká, preto cena komodít vo veľkej miery závisí od sily amerického dolára. Investovať sa však dá aj do bavlny, kukurice, kávy či cukru. V princípe sa takáto investícia oplatí, hlavne z dôvodu rýchlo rastúcej životnej úrovne oveľa väčšej časti svetovej populácie než doteraz. A na záver sme si nechali veľmi špecifický spôsob investovania, ktorý je tiež vhodný a možný pre každého. Ak zbierate mince, mali by ste vedieť, že to môže byť nielen koníček, ale aj spôsob investovania. Výhodou je predovšetkým to, že investovanie do mincí má veľký investičný potenciál, nízke riziko a je krásne. Či už zberáte pamätné alebo historické mince, každá z nich má určitú hodnotu, ktorá ubiehajúcim časom rastie. Radi vám preto poradíme, kde predať mince, aby ste svoje investície vedeli dobre zhodnotiť.