Nový systém eKasa na Slovensku – čo by ste o tom mali vedieť a čo budete potrebovať?

Ak ste podnikateľom, tak vás tento nový projekt určite neminul. O čo vlastne ide? Systém eKasa je vlastne o tom, že budete vydávať bločky, ktoré budú priamo odosielané do systému finančnej správy. Jednoducho to už všetko bude viac prepojené a malo by to byť aj jednoduchšie. Kde ale nastávajú problémy a čo od tohto projektu môžete očakávať?

Nový systém eKasa na Slovensku – čo by ste o tom mali vedieť a čo budete potrebovať?
Nový systém eKasa na Slovensku – čo by ste o tom mali vedieť a čo budete potrebovať? (Foto: unsplash.com)

Načo tento projekt slúži a koho sa to týka?

Vďaka projektu eKasa by sa mal znížiť výskyt daňových podvodov. Kvôli nim totiž vláda stráca značné množstvo peňazí, preto sa rozhodli vytvoriť toto opatrenie. Už aj v minulosti začali vytvárať podobné opatrenia, ktoré sa stali účinné. Preto vymysleli aj tento projekt. Výhodou je, že podnikateľom netreba len špecializovanú elektronickú pokladnicu, ale používať sa na tieto účely môžu aj tablety, telefóny či počítače. Nevýhodou však je, že tie špecializované eKasy sú často nie plne funkčné a schopné „plného nasadenia“.

Táto povinnosť sa týka podnikateľov, ktorí používajú elektronickú registračnú pokladnicu. Potom sa od prvého júla bude týkať táto povinnosť každého nového podnikateľa, ktorý si vyberie buď virtuálnu alebo online registračnú pokladnicu.