Máte zlaté ruky? Chráňte si ich pri práci rukavicami!

V zamestnaní sa ľahko vyskytne úraz, a na vine pritom nemusí byť vždy ľudský faktor. Vo veľa prípadoch zlyháva technika. Ako sa čo najlepšie vyhnúť zraneniam? Napríklad aj využívaním ochranných pomôcok, medzi ktorými nájdete aj pracovné rukavice.

Rukavice zo špeciálnych materiálov

Nijaká časť pracovného oblečenia sa neoblieka len tak pre efekt. Hlava, trup, ruky aj nohy musia byť vhodne zaodené, a to tak, aby boli chránené pred úrazmi, nečistotami, dobre viditeľné v zlých svetelných podmienkach alebo aby neohrozili baktériami predmety a osoby, s ktorými prichádzate pri práci do kontaktu. Mohlo by sa zdať, že ruky navlečené do rukavíc stratia cit a pohyblivosť, no dnes sú už pracovné rukavice natoľko zdokonalené, že pri práci nie ste ukrátení o komfort. Pracovných ochranných rukavíc je množstvo – od jednorazových, cez zváračské až po textilné alebo máčané rukavice.

Každé povolanie si vyžaduje iný typ rukavíc, v závislosti od predmetov, s ktorými zamestnanec prichádza do kontaktu. Môže ísť o chemické látky, čistiace prostriedky, žeravé kovy, elektrické zariadenia, oleje či rôzne stroje. Samozrejmosťou sú aj rukavice do zlého počasia. Výhodou ochranných rukavíc je, že sú nesmierne odolné, a tak sa dá hovoriť aj o ich dlhej životnosti. Sú však aj prípady, keď nás životnosť rukavíc nezaujíma, a ešte viac ako ich trvácnosť, oceňujeme hygienickosť. Len si zoberme také jednorazové rukavice v zdravotníckej alebo potravinárskej sfére. Každé jedny sú v bezchybnom stave, keď si ich navliekate, a po použití vás nemusí trápiť, aké ostali znečistené. Tým, že ich jednoducho iba odhodíte do smetí, ste navyše šetrní k životnému prostrediu, pretože jednorazové rukavice sú v prírode rozložiteľné.

Komfort pre ruky zváračov

Ak pracujete ako zvárač, určite viete, aké je vaše povolanie nebezpečné. Úlomky horúcich kovov poletujúce v ovzduší vás môžu vážne ohroziť. Chráňte si svoje ruky, ktoré vám zarábajú na živobytie. Zváračské rukavice sa vyrábajú z hovädzej štiepenky, sú dobre ohybné a odolné až do teploty 100 stupňov Celzia. S teplom môžu prísť do kontaktu dotykom alebo pri horení, no kvalitný materiál sa nezľakne ani vlhkých alebo mastných materiálov. Nie je také ľahké ich ani zodrať, roztrhnúť alebo prepichnúť. Na výber máte z rukavíc s podšívkou alebo bez nej. Ak sú zváračské rukavice šité s kevlarovou niťou, je to len vítané. Zváračské rukavice sú dostatočne dlhé, aby okrem rúk dokázali ochrániť celé predlaktie a dostupné sú v rôznych veľkostných a farebných prevedeniach, aby každej ruke sadli ako uliate a zároveň ladili s pracovným oblečením.

Text a foto: PR